بوش

چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند؟ 7 علت احتمالی

ماشین ظرفشویی برند بوش به علت کیفیت‌ بالا و عملکرد عالی که دارد، سبب شده کاربران بسیاری برای خرید آن اقدام کنند. ولی اکنون باید هر بار بعد از شسته شدن ظروف و خارج کردن آن ها از ماشين ظرفشویی، ظروف را با دستمال خشک نمایید.
چرا ماشین ظرفشویی بوش خشک نمی کند؟
بهتر است پیش از اینکه دوباره از دستمال برای خشک کردن ظروف شسته شده، استفاده کنید، این مقاله را به خوبی و با دقت مطالعه فرمایید تا ازعلت خشک نشدن ظروف و خیس ماندن آن ها بعد از شست و شو اگاه شوید و راهکار های لازم را برای رفع تمام این مشکلاتی که در ادامه ذکر می کنیم، به کار بگیرید.

علل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

در صورتی که ماشین ظرفشوی برند بوش شما خشک نمی کند، نیازی نیست که از یک تعمیر کار حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. کافی با علت های خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش اشنا شوید و سپس با رفع این اشتباهات به سادگی مشکل ماشین خود را برطرف نمایید.
 علل خشک نکردن ماشین ظرفشویی بوش چیست؟
برخی از علت های خشک نکردن ماشین ظرفشویی برند بوش به شرح زیر می باشد:
 • تخلیه کردن نامناسب دستگاه‌
 • بارگیری بیش از اندازه ی ظرفیت ماشین ظرفشویی 
 • وجود ناکافی مایع جلا دهنده درون مخزن دستگاه
 • جمع شدن اب در میان ظروف
 • استفاده از محصولات شوینده ی اشتباه و نا مناسب
 • فعال نبودن خشک کن ماشین ظرفشویی برند بوش 
 • خارج نمودن ظروف از ماشين ظرفشویی در زمان نا مناسب و یا سریع
 • خراب بودن سنسور تنظیم دما
 • خراب شدن اتصالات 
 • معیوب بودن المنت حرارتی دستگاه
 • خراب بودن موتور فن هواکش در ماشين ظرفشویی برند بوش
در ادامه ی این توضیحات تمامی این علت ها را به طور کامل و جداگانه  شرح خواهیم داد تا به خوبی با این مشکلات و اشتباهات اشنا شوید و برای رفع ان ها اقدام نمایید. توصیه می شود برای رفع مشکلاتی مثل خراب بودن سنسور تنظیم دما، خراب بودن اتصالات، معیوب بودن المنت حرارتی ماشین و خراب بودن موتور فن هواکش ماشين ظرفشویی برند بوش به یک تکنسین با تجربه و حرفه ای مراجعه نمایید.

پر کردن بیش از اندازه ی ماشین ظرفشویی بوش

یکی از رایج ترین دلایلی که ماشین ظرفشویی برند بوش ظروف را خیس نگه می دارد و خشک نمی کند، پر بودن بیش از حد آن است. هنگامی که لیوان و بشقاب ها را بیش از اندازه در نزدیکی یکدیگر قرار دهید سبب می شود فضایی برای جریان هوا وجود نداشته باشد و در این صورت دستگاه نمی تواند ظروف را پس از شستن، خشک نماید. این امر گاهی می تواند سبب تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی برند بوش نیز شود. برای بارگیری صحیح و بهتر ظروف، توصیه می کنیم ظروف خود را در ماشین ظرفشویی بوش به روشی که در ادامه ذکر می کنیم بچینید. در قفسه ی بالایی دستگاه خود ظروفی از جمله بشقاب ها، کاسه های کوچک، لیوان ها و فنجان ها را قرار دهید.

 پر کردن بیش از اندازه ی ماشین ظرفشویی بوش

برای اینکه فرایند تخلیه و جریان هوا به درستی انجام شود، بایستی این ظروف را به صورت وارونه و زاویه دار قرار دهید. در قسمت پايينی ماشین ظرفشویی بوش خود باید ظروف غذاخوری، بشقاب های بزرگ تر و کاسه ها را قرار دهید. برای این که اب و هوا به درستی به ظروف برسند، باید ظروف را رو به داخل و کاسه های بزرگ را به صورت وارونه درون دستگاه‌ قرار دهید. در قسمت سبد چنگال و چاقو، هر کدام از ظروف را باید در یک قسمت دستگاه بگذارید. به گونه ای که در میان هر چنگال یک چاقو و یک قاشق قرار دهید تا هوا به خوبی در میان ظروف جریان پیدا کند.

استفاده ی نا درست از دکمه ی خشک کن ماشین ظرفشویی برند بوش

گاهی ممکن است برخی از کاربران، از شيوه ی استفاده از خشک کن ماشین ظرفشویی برند بوش سری های ۴، ۶، ۸ اگاهی نداشته باشند. در بعضی از ماشين ظرفشویی های برند بدش از فرایند خشک کردن متراکم استفاده می شود که شامل المنت گرمایشی نمی باشد‌. در اصل در مرحله ی پایانی عملیات شست و شو، از یک شست و شو با اب داغ استفاده می شود که به علت وجود فضای داخلی فولادی خنک، اب متراکم می شود و سپس بخار می کند. این امر سبب می شود اب سریع تر از ظروف گرفته شود و ظروف بهتر خشک شوند. روش استفاده از دکمه ی ملشین ظرفشویی برند بوش سری های ۴، ۶، ۸ به این صورت است که توصیه می کنیم با چرخه ی AUTO آغاز کنید. این چرخه برای تمیز نمودن انواع ظروف مطلوب می باشد. در صورتی که ماشین ظرفشوی شما دکمه های خشک کن قوی تری دارد، می توانید از آن ها استفاده نمایید. اگر نیاز به خشک کردن سریع تر و کامل تری دارید، می توانید از سیکل EXTRA DRY استفاده کنید. عملکرد Sanitize سبب بالا رفتن زمان شست و شو و همچنین باعث بالا رفتن دمای اب می شود که این امر درواقع باعث کشته شدن باکتری ها و در نتیجه بهتر خشک شدن ظروف می شود. دقت کنید که اگر وسط سیکل خشک کن درب ماشین ظرفشویی بوش را باز کنید، باعث می شود چرخه موقف شود.

وجود ناکافی ماده ی جلا دهنده در دستگاه

گاهی ممکن است توجهی به روشن شدن چراغ نمک و جلا دهنده ماشین ظرفشویی بوش نکنیم، در صورتی که این عوامل برای خشک کن ماشين ظرفشویی بسیار با اهمیت می باشند. نمک و جلا دهنده سبب تغییر در کشش سطحی قطرات اب می شوند تا این قطرات سریع تر از ظروف گرفته شوند. این امر درواقع باعث می شود که در پایان هر چرخه ظروف به طور کامل و سریع خشک شوند. برند بوش به کاربران عزیز توصیه می کند که همیشه بعد از روشن کردن دستگاه‌ حتما از جلا دهنده استفاده نمایند. با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی برند بوش مدنظر می توانید از روش صحیح استفاده از مایع جلا دهنده‌ اگاه شوید. 

خراب بودن سنسور دمای ماشین ظرفشویی برند بوش

وظیفه ی سنسور در ماشین ظرفشویی بوش این است که میزان ذرات غذا در اب را که در دستگاه در حال گردش اند، بررسی و تا زمان چرخه‌ ی شست و شو و یا آبکشی کردن، آن ها را مشخص می نماید‌. این سنسور از یک ترمسیتور برای تنظیم کردن دما برخوردار می باشد. در صورتی که این سنسور فیبی داشته باشد، دستگاه نمی تواند وارد چرخه ی خشک کن شود. 

خراب بودن موتور فن هواکش دستگاه

در بعضی از ماشين ظرفشویی های برند بوش از موتور فن هواکش برای خشک کردن ظروف در پایان چرخه استفاده می شود. همانطور که گفته شد یکی از علت های خشک نشدن ظروف می تواند خراب شدن موتور فن هواکش باشد. اگر می خواهید بدانید که موتور دچار مشکل شده یا خیر، باید به بررسی این موتور از لحاظ تداوم بپردازید. عملکر فن هواکش و پره های آن را نیز باید چک کنید. 

خرابی المنت حرارتی ماشين ظرفشویی بوش

در بعضی از ماشين ظرفشویی های برند بوش از المنت حرارتی جهت گرم کردن ماشین در طول چرخه خشک کن استفاده می شود. در صورتی که المنت حرارتی دچار مشکلی شود، دستگاه نمی تواتد ظروف را خشک نماید. با استفاده از مولتی متر می توانید متوجه شوید که المنت حرارتی خراب شده یا خیر. 

خراب شدن اتصالات ماشين ظرفشویی

وظیفه ی سیم ها و اتصالات این است که ولتاژ یرق را از برد کنترل به المنت حرارتی ارسال کنند. اگر این سیم ها و اتصالات اسیب ببیند و دچار مشکل شوند، برق المنت حرارتی تامین نمی شود. سیم ها و کانکتور ها حتما باید از نظر هر گونه اسیب دیدگی چک شوند و علائم و نشانه های سوختگی در اطراف تمام نقاط اتصال را بررسی کنید و در صورت نیاز باید ان ها را تعویض نمایید.
تنظیمات مربوط به برنامه ی شست و شو از دیگر علت های رایج خشک نشدن و خیس ماندن ظروف می باشد.
اطلاعات تماس با ما
موبایل : 09121967279  و  09027565193
تلفن های دفتر مرکزی : 02177150002  و  02177150003
بوش
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به نمایندگی تعمیرات بوش در تهران می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح